L4, a ubezpieczenie zdrowotne. Co warto wiedzieć?

Telemedycyna

L4, a ubezpieczenie zdrowotne. Co warto wiedzieć?

 

Zwolnienie lekarskie dla wielu kojarzy się głównie z czasem na powrót do zdrowia. Ale L4 to również wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy. Poznaj liczby, które wpływają na ich wysokość.

 

Jak L4 wpływa na zasiłek chorobowy?

Osoby pracujące na umowie o pracę lub umowę zlecenie z zaznaczeniem opłacania składek na ubezpieczenie chorobowe. Prawo do korzystania ze świadczeń podczas przebywania na L4, każdy pracownik nabywa po upłynięciu 30 dni od daty zatrudnienia. Osobom prowadzącym działalność gospodarczą również przysługuje prawo do zwolnienia lekarskiego.

Liczby są proste, jeśli chodzi o zasiłek i jego wysokość. Ważne jest, aby L4 trwało nieprzerwalnie:

  • przez pierwsze 33 dni zwolnienia lekarskiego, wynagrodzenie chorobowe jest po stronie pracodawcy. Jego wysokość zależna jest od kodu choroby określonego na L4.
  • W 34 dniu i kolejnych, naliczany jest zasiłek chorobowy, którego wypłacanie jest po stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jeżeli pracownik ukończył 50. rok życia, wypłata zasiłku chorobowego rozpoczyna się już od 15. dnia przebywania na L4.

 

Kody choroby na L4?

Elektroniczne zwolnienie lekarskie, czyli e-ZLA, jest automatycznie przesyłane do pracodawcy ubezpieczonego oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).  Na elektronicznym L4 występuje pięć kodów, które lekarz musi wypełnić podczas wystawiania zwolnienia:

  • kod A – oznacza powstanie niezdolności do pracy po przerwie nieprzekraczającej 60 dni, spowodowanej tą samą chorobą, która była przyczyną niezdolności do pracy przed przerwą,
  • kod B – dotyczy niezdolności do pracy w czasie ciąży,
  • kod C – odnosi się do niezdolności do pracy spowodowanej nadużyciem alkoholu,
  • kod D – wskazuje na niezdolność do pracy spowodowaną gruźlicą,
  • kod E – opisuje sytuację, w której niezdolność do pracy jest wynikiem choroby zakaźnej, której okres wylęgania trwa dłużej niż 14 dni, lub innej choroby, której objawy ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby.

Osoba ubezpieczona może złożyć pisemny wniosek o nieumieszczanie kodów B lub D na zwolnieniu. W pozostałych przypadkach decyzję o kodzie podejmuje lekarz wystawiający zwolnienie lekarskie.

Zwolnienia lekarskie zawierają również cyfry - 1 lub 2. Oznaczenie "1" oznacza, że pracownik nie powinien wychodzić z domu, z wyjątkiem wizyt u lekarza lub w aptece. Natomiast oznaczenie "2" wskazuje, że poruszanie się nie wpływa negatywnie na stan zdrowia pacjenta.

 

Uważaj, będąc na L4

Podczas zwolnienia lekarskiego należy unikać wszelkich aktywności zawodowych i prac, które mogą pogorszyć stan zdrowia lub opóźnić rekonwalescencję. Nie jest zalecane zawieranie nowych umów o pracę, prowadzenie działalności gospodarczej ani wykonywanie pracy na własny rachunek. Ponadto, nie wolno podejmować działań sprzecznych z zaleceniami lekarskimi, które naruszają zdrowie pacjenta. Wyjazdy na wakacje i remont mieszkania to też nie jest dobry pomysł, aby spożytkować L4. Konsekwencje niestosowania się do zaleceń mogą być kosztowne i mało przyjemne.Dół formularza

e-ZwolnienieL4zwolnienie lekarskie