W związku z wprowadzonym obowiązkiem Elektronicznej Dokumentacji Medycznej zostały przeprowadzone badania wśród pacjentów, którzy poddali ocenie swoje wizyty tak w przychodniach NFZ, jak i w prywatnych gabinetach lekarskich. Badanie pozwoliło ocenić gotowość samych pacjentów na wprowadzone zmiany, a także aktualną sytuację w obrębie e-Dokumentacji.
Czy lekarze korzystają już z e-Dokumentacji?
Jak wykazały badania, aż 71,3% Polaków nie otrzymało od lekarzy żadnych dokumentów elektronicznych. Natomiast:
- 16,8% ankietowanych otrzymało e-Receptę;
- 8,5% ankietowanych otrzymało e-Zwolnienia;
- 7,3% ankietowanych otrzymało e-Skierowania.
Jednocześnie 41,4% ankietowanych otrzymało przypomnienie o zbliżającej się wizycie. Aż dla 60% ankietowanych korzystających z usług prywatnych gabinetów, jest oczywistym otrzymywanie takich powiadomień. Natomiast wśród pacjentów decydujących się na wizyty realizowane w ramach NFZ, jedynie 24% ankietowanych otrzymuje takowe powiadomienia.
Zmiany wprowadzane przez Ministerstwo Zdrowia
Od kilku lat mówi się o obligatoryjnych zmianach w placówkach publicznej ochrony zdrowia. Zmiany są związane z powszechną cyfryzacją. Jak dotąd wprowadzono obligatoryjne e-Zwolnienia które już od 2018 r. z powodzeniem funkcjonują w wielu placówkach i są wysyłane do pracodawców. Następnym krokiem jest obowiązkowe wprowadzenie e-Recept w styczniu 2020 r., które mają znacznie skrócić czas wypisywania papierowych dokumentów. W kolejnym roku planowane jest wprowadzenie e-Skierowań.
Elektroniczna Dokumentacja Medyczna jest wsparciem nie tylko w codziennej pracy lekarzy, pielęgniarek, położnych, administracji medycznej i personelu medycznego, ale przede wszystkim pacjentów. Dzięki jej zastosowaniu wielu specjalistów zyskuje dodatkowy czas na:
- zebranie dokładnego wywiadu,
- analizę wyników badań diagnostycznych,
- przeprowadzenie dokładnego badania przedmiotowego.
Czy powiadomienia o wizytach są ważne dla pacjentów?
71,3% ankietowanych wskazało, że jest dla nich bardzo ważne otrzymywanie powiadomień w formie SMS o zbliżającej się wizycie. Wśród innych form dostarczania powiadomień wyznaczono:
- telefoniczne powiadomienia – 16,9%;
- przypomnienia e-mail – 7,0%;
- inne formy – 0,3%.
Jednak 4,4% ankietowanych wskazało, iż nie są zainteresowani otrzymywaniem przypomnień o zbliżających się wizytach.
Na co zwracają uwagę pacjenci?
Ankietowani w toku przeprowadzania badania zostali poproszeni także o wskazanie dokumentów bądź ułatwień, które są dla nich ważne. Najczęściej ankietowali zwracali uwagę na możliwość otrzymywania wiadomości SMS zawierającej przypomnienie o zbliżającej się wizycie (63,9%). Następnie ankietowani wskazywali możliwość wystawiania przez lekarzy:
- e-Recepty (49,0%);
- e-Skierowań (46,5);
- e-Zwolnień (46,0%).
Jaki sposób rejestracji preferują Polacy?
Elektroniczna Dokumentacja Medyczna wiąże się także z uruchomieniem rejestracji pacjentów online. Ankietowani zwrócili uwagę w szczególny sposób na możliwość szybkiego zapisywania się na wizyty w dowolnej chwili. 57,9% ankietowanych wskazuje jako ważną możliwość zapisywania się do lekarzy w formie on-line. Natomiast 34,9% ankietowanych woli zapisywać się na wizyty telefonicznie, a 6,9% - osobiście.