10 rzeczy, które powinieneś ze sobą zabrać na wizytę lekarską
Większość pacjentów jest zaskoczona, gdy nagle okazuje się, że jest coś, co powinni byli przynieść na wizytę u lekarza. Zdarza się, że pacjenci przychodzą w sytuacjach awaryjnych i nie są na to przygotowani. Jednak większość ludzi wizyty lekarskie ma zaplanowane z wyprzedzeniem. Wybierając się na roczną kontrolę lub rutynowe spotkanie, powinieneś zadbać o rzetelne przygotowanie się do wizyty.
Kontakt z lekarzem – ważna dokumentacja
- Kartoteka medyczna: Możliwe, że lekarz nie posiada pełnej listy Twojej historii medycznej, jednak proces wdrażający Elektroniczną Dokumentację Medyczną w polskim systemie ochrony zdrowia dopiero się rozpoczął. W związku z tym warto zabrać swoją kartotekę medyczną oraz wszystkie: wyniki badań, wypisy ze szpitali oraz od informacje od specjalistów z ostatnich lat. Jeśli nie posiadasz takiej dokumentacji w Internecie znajdziesz wiele kart, gdzie wymienisz swoje problemy medyczne, operacje, nazwiska lekarzy, ubezpieczenie i alergie. Jest to szczególnie ważne w przypadku wizyty u lekarza prowadzącego. Dzięki temu lekarz może zobaczyć najważniejsze informacje medyczne. Coraz częściej zdarzają się lekarze, którzy wdrażają Elektroniczną Dokumentację Medyczną, a posiadając program do takich działań są w stanie po każdej wizycie drukować dla pacjenta przebieg wizyty.
- Wyniki badań: Jeśli masz najnowsze wyniki badań z ostatniej wizyty u lekarza, zabierz je ze sobą. Nawet jeśli to był twój lekarz, zobaczysz, kto wysłał cię, aby uzyskać badania, przynosząc wyniki upewnisz się, że są one omawiane podczas wizyty.
- Przyjmowane leki: Bardzo często przychodzą pacjenci i niestety nie mogą przypomnieć sobie, jakie leki biorą. Najlepszym rozwiązaniem jest zabranie wszystkich leków ze sobą do lekarza. Poinformuj go także, jeśli przestałeś przyjmować którykolwiek z leków i bądź szczery, jeśli nie przyjmujesz ich tak dużo, jak powinieneś.
- Alternatywne terapie: Pacjenci nierzadko stosują alternatywne terapie. Lekarze nie są ekspertami w tym zakresie ale warto wiedzieć, co robią pacjenci, aby przypadkiem, leki nie wchodziły w interakcje z ziołami czy innymi suplementami. Zrób listę tego, co bierzesz i jakie terapie stosujesz i przedstaw ją lekarzowi.
- Dziennik symptomów: Jeśli masz chorobę przewlekłą lub jeśli masz obawy, powinieneś prowadzić dziennik, który dokumentuje twoje objawy przez kolejne dni i tygodnie. Twój lekarz może również poprosić Cię o śledzenie reakcji na leczenie. Taki dziennik pozwoli Twojemu lekarzowi lepiej zrozumieć, co się dzieje i jak twoje objawy wpływają na twoje codzienne życie.
- Pytania: Przygotuj listę pytań, które możesz zadać swojemu lekarzowi. Nie opuszczaj gabinetu lekarskiego bez uzyskania odpowiedzi na wszystkie nurtujące informacje.
Zalety Elektronicznej Dokumentacji Medycznej
Powyższe zadania do wykonania przed wizytą u lekarza mogą zostać w dużym stopniu zredukowane. Dzięki wprowadzanym zmianom w systemie medycznym w Polsce Elektroniczna Dokumentacja Medyczna pozwoli trzymać całą dokumentację medyczną pacjenta w jednym miejscu. Lekarze będą mieli szybki dostęp do rzetelnych informacji o pacjencie – uzupełnianych na bieżąco przez innych lekarzy. Dostęp do historii wizyt i chorób pacjentów jest także rozwinięty o możliwość wystawiania elektronicznych dokumentów - potrzebnych do zakupu leków oraz dokumentów przekazywanych do pracodawców.
e-Recepty
Od 8 stycznia 2020 r. nastąpi zmiana dotycząca wystawiania recept. Obowiązkowe staną się e-Recepty, czyli recepty wystawiane z systemu elektronicznego. Podobna zmiana dotyczyła e-Zwolnień w grudniu 2018 r. Możliwość szybkiego wystawiania e-Recept pozwoli ograniczyć czas wypisywania dokumentów. Pacjenci szybko będą mogli otrzymać SMS z kodem do realizacji e-Recepty w aptece, posiadając Internetowe Konto Pacjenta na portalu www.pacjent.gov.pl lub otrzymają wydruk informacyjny o e-Recepcie, z którym udają się do punktu aptecznego.
Zmiany w placówkach ochrony zdrowia
W najbliższych latach w placówkach ochrony zdrowia nastąpi wiele zauważalnych zmian. Zarówno personel medyczny, jak i lekarze będą mogli się przekonać, że Elektroniczna Dokumentacja Medyczna zoptymalizuje pracę placówki i pozwoli skupić się na komunikacji z pacjentami, ich diagnostyce czy też obszernym badaniu podmiotowym.
Nowe rozwiązania - haloDoctor - rezerwuj wizytę lekarska i konsultuj swoje wyniki online
- W Halodoctor wypracowaliśmy idealne rozwiązanie dla lekarzy i pacjentów, w którym z poziomu jednej platformy zarządzają grafikiem wizyt, e-Receptami, dokumentacją medyczną pacjentów, rezerwować telekonsultację, odbyć konsultację Wideo i Czat - wystawić pacjentowi e-receptę i przesłać ją SMS - komentuje Rafał Piszczek